Az inzulinrezisztecia következményei a női ciklusra és hormonális egyensúlyra
Az itt említett hormonális következmények bizony dominószerűen indulnak be…Lehet, hogy egyes tüneteidet eddig nem kapcsoltad össze az IR-el. Ennek a fejezetek a célja az, hogy tisztában legyél azzal, milyen nemkívánatos folaamatokért felelős az inzulinrezisztencia. Ha az alábbi tüneteket anélkül szeretnéd kezelni, hogy az IR-t megfogd, nemigen fogsz valódi sikert elérni.
Ugyanakkor az IR kezelése, amire ez a Program 5 lépéses alap módszeremegtanít, még nem elég ahhoz, hogy ezeket a dominószerűen beindult hormonális folyamatokat és tüneteket tejesen visszafordítsd. A szervezet ez esetben is igényli a támogatást, a hormonrendszer – mivel egy igen lassú rendszerről beszélünk – időbe tellik, mire egy új, és ezúttal megfelelő egyensúlyba áll be.
Ezt érdemes és a legtöbb esetben szükséges megtámogatni a gyorsabb és zökkenőmentesebb eredmény érdekében, hiszen a helyzet fokától függően nem biztos, hogy támogatás nélkül képes a hormonrendszer újrahangolni magát. A program Prémium és VIP csomagjában minderre részletesen kitérünk.
Lássuk hát, mit okoz az IR a női szervezetben:
Zsírréteg
A derék körüli és belső/zsigeri zsírréteg – ami anyagcserében nagyon aktív szövet – nagy mennyiségben termel hormonokat. Ez egy önálló endokrin szerv! – lásd ösztront termel, de az ösztradiol is képes lerakódni és szaporodni a zsírszövetben, azaz minél több zsírsejt, annál több ösztrogén, azaz annál súlyosabb ösztrogén-dominancia, és azt már tudod, hogy minél több ösztrogén, annál több zsírsejt is lesz.
Ha vékony vagy, akkor is elordulhat a belső szerveid elzsírosodása, vagy akár a derék körl könnyen felcsíphető mini úszógumit is érzékeled…
Inzulin-rezisztenciánál a sejtekbe bejutni képtelen cukor felhasználatlan marad, ebből a glukózból a máj ún. glikogén raktárakat képez, illetve zsírokká alakítja, ami (a nem alkoholos eredetű) zsírmájat okozza és a belső szervek körüli ún. zsigeri zsírt fogja növelni (később már ez a folyamat látványosabb testet ölt és megjelennek a zsírpárnák a derék körül, az ún. úszógumik…)
A zsigeri zsír gyulladáskeltő anyagokat (ún. citokineket) is termel – ezek pedig tovább rontják az inzulin hatásfokát is.
Férfias tünetek
Az inzulin hatására a tesztoszteron szintézis nő. A tesztoszteron az első számú férfi hormon, melynek emelkedett értéke nemkívánatos tüneteket okoz és újabb hormonális dominószerű folyamatot indít el. A megemelkedett tesztoszteron vagy annak módosult DHT változata felel
- a gyulladt, pattanásos bőrért (aknék)
- a szőrösödésért, a szőrszálak megvastagodásáért vagy olyan helyen való megjelenéséért, ahol eddig nem volt
- és a hajritkulásért, a férfias jellegű (fejtetői, halánték tájéki) hajhullásért
Mivel a tesztoszteron az ösztrogén ellenlábasa, ez az ösztrogén-szint csökkenéséhez vezet. Az ösztrogén az első számú női nemi hormon, mely felel ammenstrucióért és a havi ciklus fenntartásáért. Pubertáskor az ösztrogén robbanásszerű emelkedése indítja be a nőies alak kialakulását (nőies zsírpárnák – szép formák, fenék) és pár év alatt beindítja a rendszeres peteéréseket is. Termékeny korban fontos a kielégítő ösztrogénszint ahhoz, hogy a havi ciklus szabályos legyen.
Azaz IR esetén ez azt jelenti, hogy kellő ösztrogén hiányában a peteérés és azt azt követő tüszőrepedés, azaz ovuláció veszélyben lesz (akár rendszeressé válik az anovuláció pcos-t okozva). A tüszőrepedés két dolog miatt nagyon fontos: egyrészt ez a petesejt kilökődését jelenti a tüszőből, azaz így lesz megtermékenyíthető petesejt és ekkor mondható ki, hogy termékenyek vagyunk. Másrészt tüszőrepedés után a tüsző átalakul sárgatestté és elkezdi termelni a sárgatesthormont, azaz latinul a progeszteront, mely kritikus fontosságú egyfelől a terhesség előkészítése szempontjából (megtapadás, vetélés elkerülése, stb) – hiszen a havi ciklusnak ez a célja, még ha mi nem is szeretnénk feltétlen éppen teherbe esni -, másfelől pedig a progeszteron hivatott fenntartani a hormonális egyensúlyt az ösztrogént ellensúlyozva. Ez az, amiről talán a te orvosod is aligha beszélt még…mivel az az általános helyzet, hogy itthon valamiért ennek a hormonnak csupán a terhesség megtartó szerepéről beszélnek, a többi tünetet, amit a hiánya okoz pedig szinte elbagatellizálják vagy legalábbis széttárt karokkal állnak előtted és azt mondják: ez a női léttel jár együtt…Pedig ez nem így van!
Ha ugyanis az ösztrogén erőfölénybe kerül, az nemkívánatos folyamatokat indít el, úgy mint PMS tünetek, görcsök, mellfeszülés, miómák, ciszták, vérzészavarok, erősebb vérzések kialakulása, a sort a női daganatos betegségekkel zárva (és most csak pár példát hotam)…nos ezeket az állapotokat, tüneteket a progeszteron-hiány, más néven az ösztrogén-dominancia okozza.
Ovuláció hiánya, ciszták, terméketlenség
A tartósan magas inzulin szint, és az inzulin rezisztencia anovulációt, azaz az ovuláció/tüszőrepedés elmaradását eredményezheti.
Az inzulin eddig nem teljesen ismert okokból stimulálni képes az androgén receptorokat a petefészek külső felületén, aminek hatására az adott női szervezetben ki fog alakulni az androgén hormon túltengés: megemelkedik a tesztoszteron (vagy a dihidro-tesztoszteron – DHT). Ez tünetekben férfias szőrösödést, fejtetői hajhullást, hasi hízást, aknék megjelenését jelenti, ahogy láttuk.
A kórosan túltengő androgének a női szervezetben komoly szerepet játszanak a tüszőrepedés megakadályozásában. Ugyanis a tesztoszteron, mint első számú férfi hormon az ösztrogén (mint első számú női nemi hormon) ellenlábasaként működik. Azaz egy emelkedett tesztoszteron-szint le fogja nyomni az ösztrogén-szintet.
Mivel az ösztrogén elengedhetetlen a peteéréshez, amennyiben az ösztrogénszint nem ér el egy csúcsértéket a ciklus közepe táján, akkor a tüszőt és benne a petesejtet nem képes támogatni a növekedésben, így elmarad a tüszőérés/peteérés.
Ennek a következménye a progeszteron-hiány, az ösztrogén-dominancia, a terméketlenség…ultrahangon az éretlen bennragadt tüszőket vagy nagyobb méretű cisztákat láthatnak. Ez előfordulhat 1-1 hónapban, de ha a háttérben inzulin-rezisztencia áll, akkor az anovuláció rendszeressé válhat…és ez már a Ez már a PCOs.
Ma a termékeny korú nők több mint 30%-a szenved PCO szindrómától, melynek a klasszikus ismertetőjegyei az androgén túltermelődés, a magas inzulinszint és inzulin-rezisztencia, illetve az ovuláció rendszeres elmaradása.
Ha tehát a fent leírt folyamat az inzulin-rezisztencia állapota miatt folyamatosan fennáll és rendszeresen ismétlődik, akkor hónapról hónapra mindig eggyel több, végül igen sok apró ciszta gyűlik össze a petefészkekben: ez a policisztás petefészek szindróma, röviden PCOs. Innen az elnevezés: poly (többszörös) — cisztás — ovárium (petefészek) — szindróma. Ez az állapot a tüszőrepedés és így szabad, megtermékenyíthető petesejt híján terméketlenséget jelent.
A megoldáshoz a kulcs a vércukor-háztartás rendezésén van (Alap Vércukor Kontroll Program), az ovuláció serkentésén és a kialakult ösztrogén-dominancia kezelésén túl (Prémium és VIP Program).